Екватор проекту «Створюємо команду – рятуємо прийомну сім’ю»: Чого вдалося досягти та що далі?

− «Він найважливіша людина в моєму житті. Мій Всесвіт крутиться навколо нього».

− «Вона моя підтримка і опора. Я її дуже люблю…».

Ні, це не сценарій до нового фільму. Це прийомні батьки та діти, які є учасниками та учасницями тренінгу для прийомних сімей відверто вчаться говорити за що люблять і цінують одне одного.

Один із таких тренінгів, що реалізується Асоціацією прийомних сімей у межах проекту «Створюємо команду – рятуємо прийомну сім’ю», пройшов у Запоріжжі 21 вересня на базі Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки, куди розкрити тему «Вирішення конфліктних ситуацій мирним шляхом» прийшли прийомні батьки разом зі своїми дітьми.

«Те, що сьогодні робить Асоціація прийомних сімей – фінальна версія того, чого мені бракувало 14 років тому», — ділиться своїми відчуттями професійна психологиня та тренерка Інна Доля, в якої за плечами не один рік плідної роботи в дитячому притулку.

Завдяки їй під час інтерактивних занять учасники та учасниці самі по черзі визначали таке поняття, як «конфлікт», що допомогло їм подивитися на свої життєві ситуації в родині під іншим кутом. Дорослі на реальних прикладах вчилися виходити з конфліктних ситуацій та знаходити різноманітні шляхи підходу так, щоб у підсумку не бути відштовхнутими своїми дітьми. А щоб знання ще краще закріпилися на практиці учасники разом із тренеркою пропрацювали стратегії і способи реагування в складних ситуаціях.

В той час їхні сини та доньки теж часу не гаяли. Разом із сімейною психологинею Дар`єю. Конвісаровою дівчата та хлопці в окремій кімнаті в ігровій формі давали оцінку поведінці героїв вигаданої історії, що були замішані в певних конфліктних ситуаціях, в яких подекуди діти могли впізнати себе. Разом з тим вони розвивали свої навички комунікації, вміння доносити свою точку зору на широкий загал та йти на поступки в суперечках.

Найемоційніша частина тренінгу – це коли батьки та діти збираються разом в одній аудиторії – емоції беруть верх, коли вони відкриваються і говорять одне одному приємні слова, які зрідка проговорюють у буденності та просто дякують за… А ось за що – це таємниця навіть для нас, адже ці слова не лунають на загал, а лише для людини, якій вони призначені.

Тренінг для прийомних сімей у Запоріжжі – це вже п’ята з десяти зустрічей. Попередні пройшли у Мелітополі (для сімей Мелітопольського та Михайлівського районів), Бердянську (для сімей Бердянська, Бердянського та Приморського районів), в Приазовському районі (для сімей Приазовського району), Пологах (для сімей Пологівського, Оріхівського та Гуляйпільського районів).

Для Асоціації прийомних сімей проект «Створюємо команду – рятуємо прийомну сім’ю» — це гарна можливість продовжувати проводити навчальні заходи для прийомних сімей з психологами. Це другий грантовий проект, який проходить за підтримки конкурсу соціальних ініціатив «Ми – це місто». Перший – «Школа порятунку прийомних сімей» був реалізований у 2018 році, але саме він дав зрозуміти – прийомним батькам бракує навичок, які допоможуть правильно взаємодіяти з дітьми під час конфліктних ситуацій.

Чому так, чого вже вдалося досягти на «екваторі» проекту та чого очікувати далі – говорить керівниця проекту Ганна Андреєва:

«У першу чергу, ми орієнтувалися на віддалені райони Запорізької області, де бракує професійної психологічної підтримки. В області важко знайти хорошого психолога, тому батьки справляються власними силами як можуть.

За час робити в Асоціації ми бачили різні ситуації, наприклад, коли дитину брали в родину у віці трьох років, а в 12 повертали до притулку через те, що не могли порозумітися та знайти з нею спільну мову.

Першочергова проблема в тому, що батьки приділяють багато уваги «фасаду» дитини — нагодована, гарно одягнена, охайна, а про почуття їм просто не вистачає часу поговорити. Це також пов’язано з тим, що до прийомних сімей висувається чимало вимог від представників державної влади та навчальних закладів, які відвідують прийомні діти. Звідси і виникає тривога, з’являються думки – а раптом дитину заберуть.

Наші тренінги – це те місце, де всі члени родини можуть взаємодіяти разом. Тому, коли в групах доводиться говорити про любов чи дякувати за щось – дорослі і діти плачуть».

Унікальність і цінність подібних зустрічей в тому, що тут не лише можна знайти вихід з конфліктної ситуації, а й краще зрозуміти та відчути одне одного. Щире спілкування та відкритість, як відомо – запорука здорових і теплих відносин.

Робота проекту «Створюємо команду – рятуємо прийомну сім’ю» продовжується. По-переду нові тренінги та реальні життєві історії.

Наступні заняття для прийомних сімей заплановані на:

  • 5 жовтня – для сімей Запорізького району;
  • 10 жовтня – для сімей Більмацького та Розівського районів;
  • 17 жовтня – для сімей Токмацького та Чернігівського районів;
  • 7 листопада – для сімей, Василівського, Кам’янко-Дніпровського, Великобілозерського районів та м. Енергодар);
  • 14 листопада – для сімей Вільнянського та Новомиколаївського районів.

Зареєструватися на подію та дізнатися додаткову інформацію можна за телефоном:  +38 (066) 389 61 38 – Анна Андрєєва, керівниця проекту «Створюємо команду – рятуємо прийомну сім’ю».

Відповідальність за відносини лежить на всіх членах сім’ї. Тому, проводьте більше часу разом, приділяйте одне одному увагу та спілкуйтеся на різні буденні теми. Пам’ятайте — ми програємо, коли мовчимо!

 

Ірина ЯРКО

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *