«Неурядові організації мають велику роль у реформуванні системи соціальних послуг» – Людмила Волинець

Спеціальний тренінг провела Людмила Волинець і для неурядових організацій Запоріжжя. Темою стали участь НУО у захисті прав прийомних сімей та дітей, а також скорі зміни у системі соціальних служб, пов’язані із процесами децентралізації та деінституалізації.

В рамках багатоденного перебування Людмили Волинець у Запоріжжі окремою подією було проведено тренінг для представників громадських організацій та благодійних фондів, які опікуються прийомними дітьми та сім’ями. Можливість поспілкуватися із експертом національного рівня викликала неабияку зацікавленість. Адже за плечима Людмили Волинець – і розробка багатьох базових нормативно-правових документів у сфері сімейного влаштування дітей-сиріт, і багаторічний досвід практичного їх впровадження.
Серед питань, що обговорювалися – поточні проблеми, з якими стикаються НУО, і питання найближчого майбутнього. Адже в Україні наразі впроваджуються реформи деінституалізації та децентралізації. Перша безпосередньо пов’язана із перебудовою підходів у вирішенні питання влаштування дітей-сиріт, а друга – зі змінами в структурі органів, що виконують функції соціального захисту на місцевому рівні.
Питання, з якими зверталися запорізькі колеги до Людмили Волинець, були різними. Щодо права НУО представляти інтереси дитини, яка залишилася без власних батьків. Щодо механізмів контролю над використанням інтернатами благодійної допомоги. Багато питань, пов’язаних із документами, продовжує виникати у дітей та батьків, які приїхали до Запоріжжя із зони АТО.
Одна з головних проблем, з якою українці стикаються на місцевому рівні у сфері соціального захисту, викликана скороченням кількості соціальних працівників. «Ми можемо скільки завгодно удосконалювати механізми контролю над соціальним органами. Але якщо в них фізично немає штатних одиниць, щоб виконувати поставлені завдання, покращення якості роботи не відбудеться», зазначила київська гостя.
Ще одна з проблем, яка гальмує багато процесів у вирішенні проблем дітей у складних життєвих обставинах – це перевантаженість, а часом і відсутність роботи судів. «Ми розуміємо, що коли в судах немає суддів, то справи, наприклад, про позбавлення батьківських прав, або про опіку, просто немає кому розглядати. А коли суддя нарешті з’являється, то він, звичайно, в першу чергу починає розглядати кримінальні та інші подібні справи», розказала Людмила Волинець. Виходом, на думку експерта, може бути створення в Україні окремих сімейних судів, які будуть розглядати в тому числі справи про позбавлення батьківських прав, встановлення опіки і так далі.
Сьогодні в Україні відбувається глобальний конфлікт двох світоглядних парадигм щодо того, де для дитини кращі умови перебування – в сім’ї чи в інтернаті. Як зазначила з цього приводу національний експерт, «нажаль, це конфлікт не тільки з самою інтернатною системою, яка бореться за самозбереження. Це часто і конфлікт з батьками, для яких часом можливість відправити дитину в інтернат – це спосіб перекласти відповідальність за її виховання на плечі держави. Але це також не є в найкращих інтересах дитини».
Неурядові організації мають боротися за підвищення спроможності соціальних служб, які допомагають дітям. Здійснювати тиск на національному і місцевому рівнях щодо покращення фінансування та забезпечення кадрами таких органів. А також в перспективі мають отримати право боротися за соціальне замовлення на надання соціальних послуг за бюджетні кошти, висловила свою думку Людмила Волинець щодо ролі НУО.
Активну дискусію з учасниками тренінгу викликало питання сімейного влаштування дітей і дорослих з інвалідністю, особливо що стосується осіб з патологіями неврологічного характеру. На думку гості, для сімейного влаштування таких людей в Україні потрібно запроваджувати та розвивати такі форми, як будинки підтриманого проживання, за зразком розвинених країн.
Окремим великим блоком обговорення стали теми деінституалізації виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та тема реформування системи соціальних послуг в процесі децентралізації. Цьому розділу тренінгу ми присвятимо окрему публікацію до уваги наших шановних читачів.

Микола Колодяжний,
медіа-експерт Асоціації прийомних сімей

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *